
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 3 % |
| Length | 2.5 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 500 mW |
| Height | 750 µm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Impedance | 40 Ω |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 70 nA |
| Zener Voltage | 15.645 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 10 mA |
| Reverse Current | 70 nA |
| Voltage Tolerance | 2.52 % |
| Zener Current | 70 nA |
| Schedule B | 8541100050 |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Packaging | Reel |
| Forward Current | 10 mA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1465
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10406
Ext.Price$0.10406
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10406 | $0.10406 |
| 10 | $0.05203 | $0.52030 |
| 50 | $0.04718 | $2.35900 |
| 100 | $0.04278 | $4.27800 |
| 500 | $0.03982 | $19.91000 |
| 1000 | $0.03706 | $37.06000 |
| 3000 | $0.03450 | $103.50000 |
| 5000 | $0.02999 | $149.95000 |
